اخبار برگزیده

معاون رییس جمهور در مراسم تجدید میثاق با آرمانهای امام خمینی(ره)؛  تعیین تکلیف 411 ابر پروژه کشور /کلید حل بحران ها در دست شرکت های دانش بنیان

معاون رییس جمهور در مراسم تجدید میثاق با آرمانهای امام خمینی(ره)؛ تعیین تکلیف 411 ابر پروژه کشور /کلید حل بحران ها در دست شرکت های دانش بنیان

معاون رییس جمهور در مراسم تجدید میثاق با آرمانهای امام خمینی(ره) گفت: پس از به روی کار آمدن دولت مردمی و انقلابی 411 ابرپروژه کشور که از سال 1373 بلاتکلیف و سرگردان مانده بودند و استهلاک سرمایه و کهنه شدن فن آوری از ویژگی های آنهاست در حال تعیین تکلیف است.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت دهه فجر در مراسم تجدید میثاق با حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه، بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در حرم مطهر امام خمینی (ره) با حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی، تولیت حرم و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) دیدار کرد.

علی سلاجقه در این دیدار که در جمع کارکنان سازمان انجام شد ضمن تبریک ایام الله دهه مبارک فجر به مردم شریف ایران و تمامی ملت های آزاده جهان، اذعان داشت: «اللهم وَفِّقْنا لِمَا تُحِبُّ وَ تَرضی» به روح تابناک و ملکوتی امام خمینی رضوان الله تعالی علیه درود می فرستم. همچنین سلام ویژه بر روح و روان پاک شهیدان انقلاب و دفاع مقدس، حاج قاسم عزیز، شهدای سلامت، غیرت، حرم و شهدای محیط بان می فرستم.

وی بیان کرد: آرزوی طول عمر با عزت و سلامتی برای رهبر عظیم الشان انقلاب دارم و خداوند را شاکرم که توفیقی حاصل نمود تا در ایام الله دهه فجر که همه انسان های آزاده جهان را به سمت انسانیت سوق می دهد در محضر امام راحل و یادگار گرانقدر حضرت امام خمینی (ره) هستم.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: امروز ضمن تجدید میثاق با آرمانهای گرانقدر حضرت امام و میراث گرانقدر ایشان که انقلاب عظیم اسلامی است ضمن بهره مندی از این فضای معنوی و تجدید میثاق با امام راحل، افکار، اعمال و رفتارمان را با شاخص نظام برازش  رفتار ، اندیشه ها و کارهای خودمان را در تطبیق با آرمان های اصلی نظام بازنگری کنیم.

سلاجقه با اشاره به اینکه اندیشه های حضرت امام برگرفته از اندیشه های پیامبر اسلام، قرآن کریم و ائمه اطهار(س) است، تصریح کرد: ما باید بازنگری در رفتارهای خود داشته باشیم تا هیچ گونه انحرافی از فرمایشات حضرت امام و رهبر عظیم الشان انقلاب نداشته باشیم و بنده این را به عنوان یک خادم کوچک در برابر تمام خانواده محیط زیست و محیط بانان عرض می کنم. 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: شرایط محیط زیست ما در آستانه ها قرار دارد. ما یک بحثی در حوزه های هیدرولوژیکی داریم که اغلب مولفه های ما در زمینه های محیط زیستی را در آستانه ها نشان می دهد و این نیازمند یک تدبیر و برنامه ریزی ویژه است.

سلاجقه ادامه داد: ما بیش از نیم قرن آمار در حوزه های مختلف طبیعی و هواشناسی داریم و با کنار هم گذاشتن این آمار متوجه می شویم که نه تنها سمت و سوی پیش بینی ها به سمت بارش های کم می باشد بلکه به علت تغییرات اقلیمی در طول 4 سال اخیر این پیش بینی ها عمدتا با واقعیت فاصله دارند.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: وقتی شرایط طبیعی کشور در حد آستانه ها قرار دارد و از طرفی در خیلی از جاها در طول عمر خود شرایط خوبی از نظر اقلیمی و محیط زیست برای کشور تجربه کردیم اما در واقع ما باید در کشور خودمان ایران اگر چند سالی خشکسالی نبود یا زلزله نیامد و یا سیلابی جاری نشد باید تعجب کرد و این جزء ذات طبیعت و اکوسیستم طبیعی کشور ما است.لذا بایستی کشور را بر این اساس مدیریت نماییم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه شرایط طبیعی کشور و دنیا به سرعت در حال تغییر است، اضافه کرد: وقتی که شرکت های دانش بنیان در کشور برای حل بحران به میدان می آیند و برای قفل ها کلید دارند، این برای ما خوشایند و لذت بخش و مایه افتخار است.

سلاجقه عنوان کرد: شرایط محیط زیستی بر روی همه مولفه ها تاثیرگذار است. ما دیروز صبح وارد سرخس شدیم و هوا بسیار عالی بود همچنین با توجه به برفی که طی دو روز گذشته در آنجا باریده بود، پیش بینی کارشناسان این بود که امکان وقوع توفان گردو غبار بسیار کم است اما شرایط تا ظهر به شکلی ادامه یافت که ساعت یک و نیم ظهر هیچ خودرویی قدرت حرکت نداشت و تمامی ماشین ها به علت زمین گیر شدن توان حرکت را از دست دادند و این منجر به مهاجرت های اقلیمی می شود و بر این اساس کشور باید یک دورنمایی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مسائل محیط زیست کارهایی نیست که در چند روز یا چند ماه آبینده قابل لمس باشد، عنوان کرد: محیط زیست وظیفه فعالیت جهت بهبود شرایط زیستی در طی 20، 50 و حتی  100 سال آینده دارد و ما باید مطابق پیش بینی ها برای دولت برنامه حرکت و مسیر حرکت را مشخص کنیم و این اقدامی است که تمامی کشورهای دنیا آن را انجام می دهند.

او افزود: خوشبختانه دولت مردمی از ابتدای کار پای این پیمان خود ایستاد و در برابر تمامس پروژه هایی که می تواست مخرب محیط زیست کشور باشد ایستادگی کرد.

سلاجقه تصریح کرد: منابع ما محدود است اما خانواده بزرگ محیط زیست با تمامی محدودیت ها در حال انجام وظایف خود است و ما بیش از 650 پاسگاه محیط بانی در کشور داریم که سربازان غیور طبیعت کشور در آن در حال پاسداری از میراث طبیعی این آب و خاک هستند و بسیاری از پاسگاه های ما به دلیل اینکه نیرو کافی نداریم خالی است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به شهدای محیط بان کشور، تاکید کرد: ما همیشه می گوییم که اینجا در باغ شهادت همیشه باز است و همکاران ماهمیشه در مقابل انسان هایی قرار دارند که اغلب نا آگاه و قصی القلب هستند اما برخورداری از عنوان شهادت هم همچنان برای محیط‌بانان ما تصویب نشده است.

وی افزود: در محیط زیست قبل از وظیفه اداری این عشق است که همکاران ما را وادار به انجام وظیفه می کند. در این زمینه به توفیقات بسیاری دست پیدا کردیم و اقداماتی که در دو سال گذشته انجام دادیم، بسیار قابل توجه بوده است.

او تاکید کرد: ما در بحث های حفاظت با توجه به توان کارشناسی سازمان اقدامات بسیار بزرگی را انجام دادیم و مشارکت مردم را مبنای محافظت قرار دادیم. اگر مقایسه کنیم شرایط محیط زیست را با قبل از انقلاب در می یابیم که قبل از انقلاب اکوسیستم های بکر تنها در اختیار طایفه ها و خانواده های خاص و صرفا شکارگاه  سلطنتی و خانواده آنها بوده اما بعد از انقلاب حفاظت اصولی از طبیعت و محیط زیست در دستور کار جدی قرار گرفت و با تصویب اصل پنجاهم قانون اساسی ضمن اعلان نگرش نظام توانمند به مقوله محیط زیست این شرایط حفاظت مشارکتی با کمک مردم را در برنامه ها گنجاندیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: برای اولین بار در کشور خلیج گرگان لایروبی شد و این در جهت اشتغال و معیشت پایدار مردم منطقه بوده است. همچنین 411 ابر پروژه در کشور از سال 1372( قبل از ابلاغ برخی قوانین) تعیین تکلیف نشده بودند و همه آنها سرگردان بودند اما بدنه کارشناسی نشستند و این مساله بزرگ در حال حل شدن است.

وی عنوان داشت: در ماه مبارک رجب المرجب همزمان با ایام الله دهه فجر، عید بزرگ مبعث پیامبر عظیم الشان انقلاب را نیز در این روزها داریم و امیدواریم که جهان اسلام در روزهای آینده شاهد پیروزی غزه عزیز بر جبهه شر و ظلم باشد تا عید اصلی را همراه با این انسان های شریف و سایر آزادگان جهان سپردن پرچم ولایت به صاحب اصلی انقلاب و نظام حضرت مهدی (عج)همگان جشن بگیریم.


گزارش تصویری
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
سال 1402 سال مهار تورم،رشد تولید