اثر طبیعی ملی تنگه واشی

1397/3/5 شنبه
این منطقه به مساحت 3650 هکتار از سال 1390 به عنوان اثر طبیعی ملی ثبت گردیده است. تنگه واشی مکانی با جاذبه‌های گردشگری است که در حدود ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان فیروزکوه واقع مي باشد . اين منطقه بعلت داشتن  آب و هوای مناسب در تابستان‌هاو نزدیکی به شهر تهران میزبان جمعیت کثیری از مسافران و گردشگران است. شاید یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به تنگه واشی حرکت در رودخانه‌ای است که در بین یک دره سنگی قرار دارد. 
اين منطقه در کیلومتری ۲ جاده فیروزکوه ـ تهران واقع مي باشد. پس از ورود به جاده فرعی و طی حدود ۹ کیلومتربه روستای جلیزجند خواهيم رسيد. این روستا در حاشیه یک دشت سرسبز با مزارع گندم و سیب زمینی و باغات مختلف بنا شده ‌است. 
بعد از عبور از روستا و طی حدود ۴ کیلومتر در  میان دشت ، محل پیاده روی تنگه ساوشی شروع می‌شود. اين تنگه به طول حدود ۳۰۰ متر و با دیواره‌های صخره‌ای بلند به ارتفاع حدود ۱۰۰ متر محل عبور رودخانه‌ای است که از کوه‌های ساواشی سرچشمه گرفته و از میان دشت می‌گذرد. 
تنگه واشی علاوه بر طبیعت زیبا، دارای آثار تاریخی نیز هست. یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده‌ و دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهر ری و تونل وانا در جاده هراز واقع شده‌اند. 
بعد از عبور از تنگه اول و گذر از دشتی زیبا، تنگه دوم قرار گرفته که حدود ۲ کیلومتر با تنگه اولی فاصله دارد. این تنگه هم مانند تنگه اول چشم‌نواز است و از دیواره‌های سنگی آن در نقاط مختلف چشمه‌های آب زلال و خنک به سمت پایین روان است.
فلور منطقه: گونه گياهي بارز اين منطقه باريجه مي باشد. 
فون منطقه: ازگونه هاي شاخص حيات وحش اين منطقه مي توان از پستانداران كل وبز ، قوچ و ميش و خوك وحشي (گراز) و از پرندگان كبك ، عقاب، دليجه و سارگپه را نام برد. 
سال 1402 سال مهار تورم،رشد تولید