اخبار برگزیده

محمودی در نشست تخصصی محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی: حفظ و ارتقا تنوع زيستي تهران نيازمند جهاد علمي است

محمودی در نشست تخصصی محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی: حفظ و ارتقا تنوع زيستي تهران نيازمند جهاد علمي است

نشست تخصصی حوزه محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان تهران، پیش از ظهر امروز با حضور سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، ژیلا آقایی مدیرکل دفتر مشارکتهای مردمی و مسئولیتهای اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده تشکل های مربوطه و كارگروه تخصصي حيات وحش و تنوع زيستي شبكه تشكل هاي مردم نهاد محيط زيستي استان در محل سالن جلسات اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، سعید محمودی در این نشست گفت: اگر واقع گرایانه به موضوع زیستگاه ها در استان تهران نگاه کنیم، زیستگاه های این استان از بکرترین، زیباترین، غنی ترین و خاص ترین زیستگاه های کشور است و دارای اهمیت و ارزش بالایی هستند.
وی با بیان اینکه برخی از زیستگاه های استان چسبیده به کلان شهر تهران هستند، افزود: در بحث حفاظت، زیستگاه ها و مناطقی که در حاشیه کلان شهرها هستند، شرایط ویژه ای داشته و نگهداری از اینگونه زیستگاه ها بسیار دشوار است.
محمودی با بیان اینکه از طرفی زیستگاه های با ارزشی مانند مناطق حفاظت شده البرز  و کویر نیز که جزء مناطق زیبا و منحصر به فردی هستند را نیز در تهران داریم، اظهار داشت: جمعیت های خوبی از حیات وحش نیز در تهران وجود دارد و این استان به لحاظ نسبت سرانه جمعیتی حیات وحش مناطق، جزء استان های خوب است و از نظر ماهیت و وضعیت زیستگاه ها، شرایط تهران امیدوار کننده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: البته حدود 10 سال خشکی حاکم بر این منطقه آسیب های زیادی بر محیط زیست این مناطق وارد کرد  و همه این مسائل بر جمعیت حیات وحش تاثیرگزار است.
وی با بیان اینکه توان محیطی زیستگاه های ما کاهش یافته و حمایت کافی از جمعیت حیات وحش درون خود را ندارد، بیان داشت: خشکسالی، چرای بی رویه، عدم مدیریت منابع آب و دیگر موارد از نظر اکولوژیکی با هم ارتباط داشته و این موارد به توان محیط زیستی زیستگاه ها آسیب زده است.
محمودی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه برای تنوع زیستی استان تهران، جهاد علمی لازم است، اظهار داشت: باید به کمک دانشگاه ها و تشکل هایی که در این امر تخصص دارند، کمیته ای تشکیل شود و از نظر علمی این موضوعات بررسی شود تا ببینیم آسیب ها کجاست، راهکار ها چیست و چطور می شود این مسائل را در کنار وظیفه ذاتی سازمان حفاظت محیط زیست رفع کرد.
این گزارش می افزاید: نمایندگان شبکه انجمن های محیط زیستی و دبیران کارگروه های تخصصی شبکه نیز در ادامه به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.
معضلات مربوط به ساخت و سازهای غیرمجاز، تخریب و تصرف حریم رودخانه در شمیرانات و لواسان که از سالهای قبل بوده، ورود محیط زیست در موضوع ثبت ملی توچال، ضرورت دعوت و حضور فعالان محیط زیست در جلسات مرتبط و استقرار طرح مدیریت پایدار برای محیط زیست تهران به عنوان الگو و پایلوت در کشور در حوزه مطالعاتی و برنامه ریزی از جمله پیشنهادات مطرح شده در این نشست توسط اعضا شبکه تشکل های محیط زیستی استان تهران بود.
گفتنی است همچنین تعیین تکلیف معضل سگ های بلاصاحب و ساماندهی وضعیت شکار و شکارچیان از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود و از دیگر پیشنهادات مطرح شده فعالان محیط زیست، حمایت و ارتباط دو سویه سازمان حفاظت محیط زیست و تشکل ها در بحث مبارزه با تخریب و مشکلات مربوط به محیط زیست بود.


 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
سال 1398  سال رونق توليد