اخبار برگزیده

 گرد و غبارهای تهران از کجا نشات می گیرد؟

گرد و غبارهای تهران از کجا نشات می گیرد؟


زهره عبادتی با اشاره به رهاسازی برخی زمین های کشاورزی اطراف تهران به دلیل ک آبی گفت: منشاهای خیزش گرد و غبار در استان تهران داخلی و خارجی است و پارامترهای مختلف زیست محیطی در جریان خیزش گرد و غبار نقش دارد.

به گزارش برنا؛ وقوع گرد و غبار به عنوان یک پدیده محیط زیستی به دلیل کاهش میزان جنگل کاری‌ها، مالچ پاشی و ... بروز کرده است. این در حالی است که عوامل بیرونی و درونی و هر گونه نارسایی محیط زیستی در تشدید این مسئله تاثیر گذار است. رهاسازی اراضی کشاورزی در شهر تهران به دلیل کاهش میزان آب از عمده دلایل تشدید کانون‌های ریزگرد در این استان محسوب می‌شود. حال روند خیزش گرد و غبار در تهران و آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از آن جای تامل دارد.

 خیزش گرد و غبار در تهران نداریم

زهره عبادتی، معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران درباره خیزش گرد و غبار در تهران به خبرنگار برنا گفت: خیزش گرد و غبار در تهران نداریم. اراضی بیابانی در برخی شهرهای اطراف تهران همچون ورامین به دلیل کمبود آب در این نقاط رهاسازی شده است.

او با اشاره به اینکه از این اراضی به عنوان کانون‌های بحرانی‌تر در انتشار گرد و غبار یاد می‌شود، افزود: منشاهای خیزش گرد و غبار در استان تهران داخلی و خارجی است. منشا گرد و غبار بیرونی هم در شهر تهران داریم.

عبادتی تصریح کرد: اینکه منشا خیزش گرد و غبار در کدامیک از روزهای سال بیرونی یا درونی است را می‌توان با بررسی جهت وزش باد از اداره کل هواشناسی جویا شد.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران درباره مبارزه با بیابان‌زایی و اجرای پروژه‌ها و طرح‌های بیابان‎‌زایی سازمان جنگل‌ها  و مراتع کشور گفت: هر ساله یکی از اولویت‌ها اجرای پروژه‌هایی برای جنگل کاری، درختکاری و تثبیت شن‌های روان است.

عبادتی تصریح کرد: شناسایی کانون‌های بحرانی هم آغاز شده است. هر ساله به فراخور اعتبار بخشی از جنگل و اراضی به درختکاری اختصاص داده شده است. این اقدام خیزش گرد  و غبار در استان را مهار می‌کند.

 او درباره وضعیت خیزش گرد و غبار در تهران ادامه داد: هر گونه خیزش گرد و غبار به وزش باد، تغییرات اقلیم، بارندگی‌ها و ... بستگی دارد. همچنین در سال‌های پر بارش به دلیل رشد گیاهان خیزش گرد و غبار قابل کنترل است.

وارونگی دما در زمستان از عوامل خیزش گرد و غبار

 عبادتی افزود: طی طول سال در فصل زمستان به دلیل پدیده وارونگی هوا ریزگردهایی ایجاد می شود البته منشا آن به دلیل فعالیت موتور سیکلت‌ها و ماشین‌های سنگین است. خیزش گرد و غبار در فصل سرما به دلیل بروز پدیده  وارونگی دما است.

 او درباره وضعیت تهران در زمینه خیزش گرد و غبار طی 6 ماهه دوم سال گفت: وضعیت جوی در سال گذشته پر باران نبود و به میزان قابل توجهی کاهش بارش را شاهد هستیم. این مقوله در مسائل زیست محیطی تاثیرگذار است. گرد و غبار هم در این زمینه مستنثنی نیست.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران افزود: البته قبل از هر اظهار نظری باید به پیش بینی‌های سازمان هواشناسی برای وضعیت جوی تهران در 6 ماهه دوم سال  را تحت بررسی قرار داد اما وضعیت  اقلیم، بارندگی‌ها و وزش باد، درجه حرارت و پارامترهای زیست محیطی در جریان خیزش گرد و غبار نقش دارد.

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال 1400 سال تولید،پشتیبانی ها،مانع زدایی ها